1845

Billedenr: 1845

Gudhjem Hovedskole omkring 1926

Bagerste række nr 6 fra venstre Arne Laurberg Lund.

Forreste række nr 6 fra venstre Ranghild Bendtsen.

Fotograf Kaare Rasmussen

1842

Billedenr: 1842

Gudhjem Hovedskole

Juni 1908

Lærer Regnar Sommer og Lærerinde Frk. Ibsen, de blev senere gift og fik embede ved Rø skole.

Første række fra toppen 1 Alfred Dahl, søn af Skomager Dahl Melsted, 2 Kristian Nielsen, søn af Fisker Ole Nielsen Løkkegade, 3 Herman Nielsen, søn af Fisker Kristian Nielsen Høgebakken, 4 Jens Peter Jensen, søn af Savmøller Jensen, 5 Villiam Koch søn af Fisker Peter Koch, 6 Herluf Møller søn af Skipper J. Møller Løkkegade, 7 Karl Riis, søn ag Gårdskarl Riis.

Anden række 1 Karl Johansen, søn af Malermester Johansen, 2 Eskild Koch, søn af Fisker Johan Koch, 3 Chr. Hjorth søn af Fisker Andris Hjorth, 4  Villy Koch, søn af Fisker Anders Koch,5  Ove Andersen Melsted, søn af Avlsbruger Mathias Andersen Melsted, 6 Albert Larsen, søn af Fisker Mathias Larsen.

Tredje række 1 Hans Edvard Poulsen, søn af Silderøger Kr. Poulsen, 2 Johannes Stenberg, søn af Fisker Carl Stenberg, 3 Hjorth fra Østerlars, tjente på Lillegærde Østerlars, 4 Johan Hjorth, søn af Fisker Andris Hjorth, 5  Aksel Lund, søn af Ludvig Lund Melsted, 6 Andreas Vang, søn af Fisker Peter Vang, Mathilde Thornberg, datter af Bagermester P.A. Thornberg.

Fjerde række 1 Petra Dam, var plejebarn hos Hans Hjorth Melsted, 2 Dagny Rønne, datter af Mathias Andersen Melsted, 3 Petra Elleby, datter af Svend Elleby Østerlars, 4 Agnes Dahl, datter af Skomager Dahl Melsted, 5 Marie Hansen fra Østerlars, 6 Karen Pihl, datter af Slagter Pihl, 7 Anna Elisabeth Lund, datter af silderøger Kr. Jensen, 8 Lonny Olsen, datter af Fisker Ludvig Olsen, 9 Alma Olsen, datter af Fisker Peter Olsen Melsted.

Femte række 1 Magda Didriksen, opfødt hos bedsteforældrene i Melsted, 2 Ingeborg Nielsen, datter af Fisker Niels Tranberg, 3 Karen Ipsen, datter af Fisker Laurits Ipsen Melsted, 4 Asta Mogensen, datter af Fisker Magnus Mogensen, 5 Lilly Pihl, datter af Avlsbruger Th. Pihl Melsted, 6 Marie Jensen, datter af Savmøller Jensen

Sjette række 1 Bertha Mogensen, datter af Sadelmager H. Thornberg, 2 Jenny Lind, datter af Fisker Kristian Dich, 3 Ellen Koch, datter af Fisker Vilhelm Koch, 4 Andrea Koch, datter af Fisker Johan Koch,  5 Anni Thornberg, datter af Bagermester P.A. Thornberg, 6 Ingeborg Lind, datter af Postbud Mathias Dich, 7 Ester Sonne, datter af Blikkenslagermester Sonne, 8 Karla Pihl, barnebarn af Slagtermester Pihl Nørresand, 9 Mathilde Juhl, datter af Smed Juhl, 10 Anna Sonne, datter af Fisker Kristian Nielsen, 11 Ingeborg Andersen, datter af Skipper Møller Løkkegade, 12 Anna Mørch, datter af Fisker og Silderøger Peter Koch.

Syvende række 1 Helge Andersen, søn af Mathias Andersen Melsted, 2 Sofus Pihl, søn af Slagter Pihl Nørresand, 3 Peter Madsen, søn af Bådebygger Carl Madsen, 4 Louis Kofoed, søn af Fisker Jens Kofoed Melsted, 5 Niels Peter Nielsen, Bine Nielsen Nørresand,  6 Niels Peter Kristiansen, plejesøn af Anna Hansen, 7 Thorvald Mathiasen, søn af Postbud Mathiasen, 9 Theodor Mathiasen, søn af Postbud Mathiasen.

 

 

1840

Billedenr: 1840

Gudhjem Hovedskole

Lærere og elever fra skolen fotograferede foran Klostergården, Kirkestien.

1839

Billedenr: 1839

Gudhjem Hovedskole ca 1904

Bagerst fra venstre Lærer Ingvar Jensen og ved siden af ham Lærer Regnar Sommer

Fjerde række nr 3 fra venstre med hvidt bryst Nikolaj Lund

Bag på billedet står, Dagny, André, Valborg, Nikolaj og Sofus Pihl.

1829

Billedenr: 1829

Gudhjem Hovedskole omkring 1895

 

Lærer Ingvar Jensen bagerst med hvidt skæg

Tredje række nr. 4 fra venstre Christian A. Clemmed Nielsen, nr. 5 Christian Lund

1820

Billedenr: 1820

Gudhjem Hovedskole

Bagerst med hvidt skæg ses Lærer Ingvar Jensen og til højre for ham Lærer Regnar Sommer.

1431

Billedenr: 1431

Åbogade

 Postkort

Til venstre skolebørn fra Gudhjem Hovedskole  og  til højre flaget er hejst ved Julius Jensens hus.